İş insanı Mehmet Cengiz, PD Ekonomi Müdürü Necla Dalan’a konuştu. “Ben olmayan yatırımları yaptım bu ülkede”

Necla DALAN

İstanbul Havalimanı’ndan Karadeniz Sahil Yolu’na birçok projede imzası olan Cengiz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, eleştirilerin odağında bir isim… Özellikle kamu-özel sektör iş birliği ile gerçekleştirilen büyük projelerle ilgili sık sık gündeme gelen Cengiz, son dönemde de Bodrum’da arkeolojik ve doğal sit alanında yer alan Cennet Koyu’ndaki otel ve devre mülk projesiyle yoğun ve sert eleştiriler alıyor. Ancak Mehmet Cengiz eleştirilere karşı sessiz kalmayı tercih ediyor.

Geçtiğimiz cuma günü Kalyon İnşaat, Romanya ve Avrupa Birliği’nin gaz ihtiyacını karşılayacak olan Karadeniz-Podişor Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde ilk boruyu toprağa indirdi. 500 milyon euroluk yatırım bedeli olan projeyle ilgili törene katılanlar arasında Kalyon ile ortak projelere imza atan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de vardı. Cengiz hem iş ortağına destek vermek hem de ülkedeki projelerine ilişkin resmi görüşmeler yapmak için Romanya’ya gelmişti.

ROMANYA’DA 1 MİLYAR EUROLUK OTOYOL PROJEYİ ALDI

Törende sohbet ettiğimiz Mehmet Cengiz, “Bizim burada bir otoyol projemiz var. Projeye başladık. Bir de bakır madeni aldık. Yatırımları yapabilmemiz için bazı kanunlara ihtiyaç var. Buraya onlarla ilgili görüşmeleri yapmaya geldim” dedi.

Burada bir hatırlatma yapmak isterim. Cengiz İnşaat ve Mehmet Nazif Günal’ın şirketi Mapa, Romanya’da Sibiu-Piteşti Otoyolu’nun ikinci etabı Boiţa ile Cornetu kısmının inşaası için düzenlenen ihaleyi aldı. Proje 1 milyar euroluk bir yatırım bedeline sahip. Proje, Karpat Dağları’nı delen ilk otoyol çalışması unvanına sahip…

“45 YILDIR ÇALIŞIYORUM, BEŞ YILDIR DENİZE GİRİYORUM”

Türkiye’de de yatırımlara devam ettiklerini söyleyen Cengiz’e hakkındaki eleştirileri sordum, şöyle cevapladı:

“Ben olmayan yatırımları yaptım bu ülkede… Niye taşlandım o kadar? Maalesef Türkiye’de çok iyi bir şey yaptığında kimse okumuyor. Olumsuz bir şey olunca herkes onu okuyor. Böyle olmaz… Ben 45 yıldır çalışıyorum, beş yıldır denize giriyorum. Ben hayatım böyle. Allah beni öyle yaratmış.”

“BİRAZ SIKINTI YAŞANACAK AMA EKONOMİMİZİN ÖNÜ AÇIK”

Mehmet Cengiz, sohbetimizde Türk ekonomisinin önünün açık olduğuna da değindi ve şunları söyledi:

“Ekonomimizin önü çok açık, hiç endişe etmeye gerek yok. Ama biraz sıkıntı yaşanacak. Bakın görüyorsunuz Türk insanı dünyanın her yerinde yatırım yapıyor. Türkiye eski Türkiye değil. Bu işin altından kalkarız. Merak edecek bir şey yok. Ama dünyada pandemi oldu, bir kriz var. Biz de biraz daha fazla var. Çalışmamız lazım. Çalışarak olur, çalışmazsak olmaz. Ama Türkiye’de adam bulamıyoruz.”

Enflasyonda düşüş beklentisini sorduğumda ise “Bence düşüşler yakın, sonuna geldik. Sonu dediğim biraz daha sürecek ama sona yaklaştık. Umutluyum… Umut etmek zorundayız. Çalışmamız lazım. Çalışarak bu işin altından kalkabiliriz. Tekrar ediyorum çalışmadan olmaz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x